FAQ

Hvor lang tid har jeg adgang?

Brugsretten til e-learningen løber i et halvt år, regnet fra datoen du modtager brugernavn og password.

View more

Hvilke IT-krav er der?

Du har adgang til e-learningen via en internetbrowser. E-learningen kan kun afvikles på en computer og ikke på mobile enheder (smartphones, tablets). For at anvende vores e-learnings skal du have Internet Explorer v.8 (eller nyere) eller Firefox v.17 (eller nyere), samt Flash plug-in v.8 (eller nyere).

Du har mulighed for at teste med vores introduktions e-learning her

View more

Må jeg dele min licens?

Din brugsret til e-learningen er tidsbegrænset og personlig. Du må derfor ikke dele adgangen med andre, såsom kolleger, venner osv. ligesom du ikke må videregive dit brugernavn og password til andre.

View more

Hvad er niveauet for e-learnings?

Vores moms e-learnings er for dig, som har behov for en bred grundlæggende viden om moms eller en effektiv update om konkrete momsforhold. Du kan også anvende e-learnings som opslagsværk. 

View more

Er der test efter alle e-learnings?

De enkelte delafsnit i moms e-learnings afsluttes med case, men denne er ikke et krav for at bestå.

View more

Opdateres mine købte e-learnings automatisk, og hvor ofte informeres der om opdateringer i materialet?

E-learnings ajourføres ikke i licensperioden i forhold til ny lovgivning, praksis eller lign., men du kan tilkøbe opdaterede versioner.

View more

Vil jeg få et kursusbevis på de kurser, jeg gennemfører?

Ja. Du får et kursusbevis for alle beståede kurser, som kan gemmes og printes. Du finder kursusbeviset under fanen "Mine Aktiviteter". Når du har gennemført e-learningen, kan du printe eller gemme beviset ved at klikke på det lille Adobe-ikon, der kommer frem, når du kører musen henover e-learningen.

View more

Kan man optjene SR-efteruddannelsestimer med PwC’s e-learnings?

Ja, vores moms e-learnings opfylder kravene inden for skat for statsautoriserede revisorer. 

View more

Hvor mange timers efteruddannelse kan man få?

Der er 10,35 timer inden for moms med vores moms e-learnings. Man kan se varigheden for hver enkelt e-learning på vores hjemmeside.

Det er deltagerens eget ansvar at indberette kursustiden. PwC vil på forespørgsel fremvise den faktisk anvendte tid på e-learningen.

View more

Hvordan udregnes efteruddannelsestimer på e-learnings?

Det er den normerede tid, der bliver skrevet på kursusbeviset, dvs. 60 minutters e-learning = 60 minutters efteruddannelse. På forespørgsel har Erhvervsstyrelsen svaret os, at det kun er den anvendte tid på e-learning, der kan tælles med som efteruddannelse, dvs. at en e-learning, der er normeret til 1,5 time, men som man kun har brugt 1 time på, alene giver 1 times efteruddannelse. Hvis man derimod bruger længere tid end den normerede tid, kan det ikke tælle som efteruddannelse.
Vi henholder os til den nye bekendtgørelses § 13 stk. 3 (tidligere § 9), som angiver følgende: ”Ved e-learning skal gennemførelse kunne dokumenteres på en entydig måde, og den tidsmæssige udstrækning skal være den normerede tid.”

View more

Kan man få rabat ved køb af flere licenser?

Ja. Kontakt os for at købe en skræddersyet pakke til din virksomhed.

View more

Kan e-learningen tilpasses efter vores virksomheds design?

Nej indholdet i e-learningen ejes og opdateres af PwC. Men platformen kan designes med dit eget brand, logo, farver mv.

View more

Kan man få statusrapporter på medarbejderes gennemførsel?

Det afhænger af, hvilken pakke du vælger. Du kan vælge at tilkøbe muligheden for at få automatiske rapporter, i det omfang du ønsker.

View more

Hvad skal jeg gøre, hvis jeg vil vide mere om e-learnings og kurser?

Du er altid velkommen til at kontakte PwC's Academy på tlf. 3945 3535.

I PwC's Academy står vi altid til rådighed for en dialog om dine kompetencebehov inden for vores samlede palette af regnskab, skat, moms, controlling, HR, it mv. Vi kan både tilbyde åbne kursuspladser til en attraktiv pris eller skræddersyede lukkede kursusforløb efter din virksomheds behov.

View more

Jeg oplever tekniske problemer (loginproblemer, fastfrysning, tab af tracking el. lignende)

Kontakt vores gratis hotline, hvis du oplever tekniske problemer. Du kan kontakte vores hotline alle hverdage i tidsrummet 08:00 - 16:00 på telefon 3945 3500.

View more

Følg PwC