20. november 2026, Hellerup

Den hidtil største reform af EU’s hvidvaskregler nærmer sig. Er din organisation klar?

*Navn på event*

Kom til morgenmøde, hvor vi sætter fokus på, hvad de nye regler betyder i praksis, hvordan virksomheder bedst kan forberede sig, og hvordan vi kan lære af hinandens erfaringer.

Dato

Fredag den 20. november 2026

Tid

Kl. 09:00-11:00

Sted

PwC, Philip Heymans Allé 5, 2900 Hellerup

Er du med til at bekæmpe hvidvask og finansiel kriminalitet i din organisation, har du nok allerede hørt om EU’s nye hvidvaskregler, der træder i kraft i juli 2027.  

Kom med den 20. november 2026, hvor PwC inviterer til morgenmøde, og sætter fokus på, hvad de nye regler betyder i praksis, hvordan virksomheder bedst kan forberede sig, og hvordan vi kan lære af hinandens erfaringer.  

Du kan bl.a. se frem til at blive klogere på: 

  • Den nye AML-pakke
    Hvad betyder AMLR, AMLD6 og det nye europæiske tilsyn AMLA for finansielle virksomheder i praksis? Vi ser på reformens kerneelementer – fra et fælles europæisk regelsæt og direkte AMLA-tilsyn til skærpede krav til datakvalitet og effektivitet.  
  • Fra krav til praksis
    Hvad ændrer sig i forhold til i dag, og hvordan påvirkes bl.a. KYC, CDD, risikovurderinger, data og dokumentation? Vi ser på, hvordan forberedelsen til efterlevelse af de nye krav kan omsættes til konkret handling – herunder gap-analyser, opdatering af politikker og procedurer, ændring af systemer samt planlægning af ressourcer og kompetencer. 
  • Teknologi, AI og organisation 
    Hvilken rolle kan teknologi og AI spille i fremtidens AML-arbejde, og hvad kræver det af data, governance, kompetencer og organisering? 
  • Erfaringer og vidensdeling 
    Hvor langt er markedet med forberedelserne, hvilke udfordringer møder virksomhederne, og hvad kan vi lære af hinandens erfaringer og tilgange? 

Vi ser frem til en morgen, hvor vi sammen sætter fokus på, hvordan vi bedst navigerer i det nye AML-landskab og forbereder os på det, der venter. 

OBS: Morgenmødet foregår på engelsk

Hvem henvender arrangementet sig til?

Arrangementet henvender sig til ledere og specialister inden for Financial Crime, Money Laundering , AML/KYC, Compliance, Transaction Monitoring, Screening & Sanctions samt Risk, Governance & Controls.

I tilfælde af overtegning forbeholder vi os retten til at tildele pladser efter målgruppen.

EU's nye hvidvaskregler i 2027

OBS: Begrænset antal pladser

3 grunde til at deltage:

  • Du bliver opdateret med den nyeste viden inden for AML og den kommende regulering
  • Du får inspiration til hvordan jeres virksomhed kan forberede sig og implementere de kommende AML-krav
  • Del dine erfaringer og få nye perspektiver fra andre i branchen

Program følger snarest

EU's nye hvidvaskregler i 2027

OBS: Begrænset antal pladser

Til PwC's events får du: 

Aktuel ekspertviden

Stærkt fagligt netværk

God forplejning og afvikling

Praktisk information

Det er gratis at tilmelde sig alle PwC's arrangementer. Både de fysiske events og vores webinarer. Se oversigten over PwC's kommende arrangementer på www.pwc.dk/arrangementer. 

Du er meget velkommen til at dele linket til arrangementet med dine relationer og kollegaer. Tilmelding foregår via linket 'Tilmeld dig her' som du finder på denne webside. Bemærk at man kun kan tilmelde én person af gangen og pr. email. 

Du kan altid se frem til forplejning ved PwC's arrangementer. Mad og drikke vil variere afhængig af arrangementets type, varighed og størrelse. 

Vi glæder os meget til at tage imod dig hos PwC i Hellerup. På denne side finder du en række muligheder for parkering i nærheden af os. 

Dørene er åbne for registrering og forplejning 30 min. før start.

Sådan finder du vej

Vi glæder os meget til at tage imod dig hos PwC i Hellerup. På denne side finder du en række muligheder for parkering i nærheden af os.

Her kan du parkere

Vi glæder os til at se dig til

EU's nye hvidvaskregler i 2027

Relateret indhold

Kontakt os

Gitte Gjede

Director, Advisory, PwC Denmark

3945 3679

E-mail

Aske Hansen

Director, København, PwC Denmark

2423 3484

E-mail

Masooma Kazmi

Senior Manager, København, PwC Denmark

2167 1266

E-mail

Katrine Gibhardt Rørholt

Senior Event Associate, PwC Denmark

2492 0676

E-mail

Følg PwC