Torsdag den 7. maj 2026, Aarhus

Finance Function of Tomorrow

Finance function of Tomorrow

Hvordan balancerer CFO’en vækstambitioner, omkostningsstyring og strategisk risikostyring i et marked, der konstant forandrer sig?

Dato

Torsdag den 7. maj 2026

Tid

Kl. 09.00-13.00 

Sted

PwC, Jens Chr. Skous Vej 1, 8000 Aarhus

Hvordan sikrer CFO'en både innovation og finansiel styring?

I en tid præget af geopolitiske spændinger, økonomisk usikkerhed og banebrydende teknologier er finansfunktionen under større pres end nogensinde. For CFO’en er det afgørende at balancere kravet om robust kontrol med behovet for agil vækst.

På årets Finance Function of Tomorrow konference samler PwC branchens mest visionære CFO’er og eksperter, der giver dig konkrete redskaber og inspiration til at skabe et finansielt setup, der både sikrer styring og fremmer innovation.
Du får indsigt i, hvordan du:

  • Udnytter AI, automatisering og digitalisering til at optimere arbejdsprocesser - selv i et ustabilt marked
  • Skaber en datadreven risikokultur, der øger virksomhedens evne til at reagere hurtigt på disruption
  • Omdefinerer finansfunktionen til en strategisk partner, der aktivt bidrager til virksomhedens vækstambitioner
  • Prioriterer investeringer med fokus på både kortsigtet robusthed og langsigtet vækst

Deltag og bliv inspireret af ledende CFO’er, der deler erfaringer og løsninger på de komplekse dilemmaer, du møder i din rolle. Konferencen er din unikke mulighed for at styrke netværket og få ny viden, der kan transformere din finansfunktion - fra traditionel styring til strategisk kraftcenter.

Hvem henvender arrangementet sig til?

CFO'er, regnskabschefer og andre ledere i finansfunktionen.

I tilfælde af overtegning forbeholder vi os retten til at tildele pladser efter målgruppen.

Finance Function of Tomorrow

OBS: Begrænset antal pladser

3 grunde til at deltage:

  • Du bliver opdateret med den nyeste viden om CFO’ens rolle i et marked i forandring
  • Du får inspiration til, hvordan I kan bruge AI, data og teknologi i finansfunktionen
  • Du får netværk og sparring fra andre deltagere i lignende stillinger

Hør inspirerende indlægsholdere

Lasse Janerka

Rasmus Sylvester Nørgreen Laursen
CFO hos Nobia Danmark A/S

Rasmus fortæller om hans overvejelser, analyse af finansfunktion samt igangsættelse af initativer som skal sikre, at finansfunktionen skaber, effektivitet, gennemsigtighed med udgangspunkt I forretningen.

Thomas Møgelmose

Thomas Møgelmose
CFO hos Stibo Systems

Thomas vil gennemgå, hvordan CFO'en skaber en datadrevet finansfunktion, som både leverer skaber indsigt og resultater gennem øget vækst samt omkostningsoptimering.

Lasse Janerka

Lasse Janerka
Director Business optimization hos Molslinjen

Lasse vil fortælle om, hvordan AI kan anvendes til at skabe øget vækst samt hvilke forudsætninger som er nødvendigt for at kunne anvende AI.

Henrik Aamann

Henrik Aamann Nielsen
CFO i kundeselskabet hos Norlys

Henrik vil gennemgå, hvordan Norlys arbejder praktisk integration af Telia samtidig med, at omkostninger optimeres.

Program

08:30 Registrering og morgenmad
09:00 Velkomst
v. Søren Blok Jensen, Partner i PwC
09:20 Fokus på transformation
v. Rasmus Sylvester Nørgreen Laursen, CFO i Nobia Danmark A/S 
09:55 Fokus på rapportering
v. Thomas Møgelmose, CFO hos Stibo Systems
10:30 Pause
10:50 AI i finansfunktionen
v. Toni Brandenhoff, Director i PwC
11:20 AI som vækstmotor
v. Lasse Janerka, Director, Business Optimization & Digital hos Molslinjen
11:55 Pause
12:10 Hvordan får CFO'en vækst og omkostningsoptimering til at gå hånd i hånd?
v. Henrik Aamann Nielsen, CFO i kundeselskabet hos Norlys
12:45 Afrunding og tak for i dag
12:55 Frokost og netværk

Finance Function of Tomorrow

OBS: Begrænset antal pladser

Til PwC's events får du: 

Aktuel ekspertviden

Stærkt fagligt netværk

God forplejning og afvikling

Praktisk information

Det er gratis at tilmelde sig alle PwC's arrangementer. Både de fysiske events og vores webinarer. Se oversigten over PwC's kommende arrangementer på www.pwc.dk/arrangementer

Du er meget velkommen til at dele linket til arrangementet med dine relationer og kollegaer. Tilmelding foregår via linket 'Tilmeld dig her' som du finder på denne webside. Bemærk at man kun kan tilmelde én person af gangen og pr. email. 

Du kan altid se frem til forplejning ved PwC's arrangementer. Mad og drikke vil variere afhængig af arrangementets type, varighed og størrelse. 

Vi glæder os meget til at tage imod dig hos PwC i Aarhus. På denne side finder du en række muligheder for parkering i nærheden af os

Dørene er åbne for registrering og forplejning 30 min. før start.

Sådan finder du vej

Vi glæder os meget til at tage imod dig hos PwC i Aarhus. På denne side finder du en række muligheder for parkering i nærheden af os.

Her kan du parkere

Vi glæder os til at se dig til

Finance Function of Tomorrow

Relateret indhold

Kontakt os

Søren Blok Jensen

Partner, Consulting, Aarhus, PwC Denmark

3053 6625

E-mail

Toni Brandenhoff

Director, Consulting, PwC Denmark

8932 5968

E-mail

Jørgen Sørensen

Partner, Consulting, København, PwC Denmark

2494 5254

E-mail

Helle Rong Bøgehave

Project- & Event Manager, Aarhus, PwC Denmark

8932 5718

E-mail

Følg PwC