COVID-19: Har du aflyst eller udskudt et større arrangement?

25/03/20

Du kan søge om kompensation, hvis du er arrangør og dit arrangement er blevet aflyst eller udskudt som følge af regeringens opfordring til at aflyse eller udskyde arrangementer med mere end 1.000 deltagere på grund af coronavirus/COVID-19 og 500 deltagere, hvis arrangementet var målrettet de særlige risikogrupper (ældre over 80 år, gravide eller kronisk syge).

COVID-19 har allerede haft store konsekvenser for arrangører af events og kulturbegivenheder, herunder fodboldklubber, håndboldklubber, andre aktører indenfor sportens verden, koncert- og festival arrangører m.fl. (”arrangører”).

For at søge kompensation skal arrangementet være planlagt til afholdelse i perioden fra og med den 6. marts 2020 til og med den 31. marts 2020 (Se denne artikel omkring forlængelse af ordningen frem til 9. juni 2020).

Ansøgning om kompensation hos Erhvervsstyrelsen

Som arrangør bør du hurtigst muligt gennemgå eksisterende forsikringer for at afklare, om de dækker de tab, som er påført på grund af aflysningerne af events, herunder sportsbegivenheder.

Et tab kan kun kræves erstattet en gang. Arrangører, som har fået dækket deres tab af forsikringer eller af andre statslige kompensationsordninger, kan ikke søge om godtgørelse for disse omkostninger, da det er et krav, at tabet påviseligt er knyttet til aflysningen eller ændringen og ikke kan afværges eller dækkes på anden vis.

Hvis du udelukkende ønsker kompensation på baggrund af de billetter, som du har refunderet, eller kunstnerhonorar, som du var aftaleretlig forpligtet til at betale, så kan du vælge ”Underskud på baggrund af refusion af billetindtægter og eventuelt honorar.

Du kan søge Erhvervsstyrelsen om kompensation til:

  • Din virksomhed skal være er arrangør, og du kan enten søge a) 100% kompensation af arrangementets underskud eller b) kompensation på baggrund af de billetter, som du har refunderet, eller kunstnerhonorar, som du var aftaleretlig forpligtet til at betale.
  • Underskuddet opgøres som arrangementets udgifter fratrukket arrangementets indtægter, som ikke skal tilbagebetales.
  • Direkte indtægter: Direkte indtægter er indtægter, der direkte stammer fra arrangementet. For en sportsbegivenhed kan det f.eks. være TV-indtjening fra en kamp, som blev afholdt uden tilskuere. Du er forpligtet til at medtage alle direkte indtægter, som er realiserede eller vil blive realiseret. Du må ikke tilbagebetale eller annullere indtægter, som du ikke er aftaleretligt forpligtet til at tilbagebetale. Hvis du har valgt at tilbagebetale indtægter, som du ikke var aftaleretligt forpligtet til at tilbagebetale, skal du medtage disse indtægter i ansøgningen, da de vedrører arrangementet.
  • Direkte udgifter er udgifter, der direkte og dokumenterbart kan henføres til afholdelsen af det pågældende arrangement. For en koncert, der afholdes én gang, kan det f.eks. være engangsudgifter til kunstnerhonorar, venueleje, security, plakater og lignende. For en sportsbegivenhed kan det f.eks. være, engangsudgifter såsom security, markedsføring af den specifikke kamp og lignende.
  • Indirekte udgifter er udgifter, som er direkte henførbare til den aflyste event. Indirekte udgifter kan medtages i det omfang, at udgifterne skulle have været dækket af indtjeningen fra arrangementet. For en sportsbegivenhed kan det f.eks. være spillerlønninger, i det omfang at spillerne skal betales uanset om kampen afvikles eller ej.
  • Indirekte indtægter: Hvis du medtager indirekte udgifter, så skal du også medtage en tilsvarende forholdsmæssig andel af dine indirekte indtægter. For en sportsbegivenhed kan det f.eks. være reklame og sponsorater, sæsonkort og lignende.

Betingelser for kompensation

  • En række betingelser skal være opfyldt for at opnå kompensation. Ansøgningen om kompensation for arrangementet skal indeholde dokumentation for, at arrangementet havde den påkrævede kapacitet, skulle være afholdt i Danmark og var åbent for tilmeldinger fra offentligheden.
  • Desuden skal der indsendes dokumentation for tabet.
  • For ansøgninger om kompensation på over kr. 500.000 skal der i forbindelse med opgørelsen af tabet indsendes en revisorerklæring (der ydes op til kr. 30.000 i kompensation under ordningen for eventuelle udgifter til revisor i denne sammenhæng).
  • Hvis du søger kompensation for lønudgifter, skal du være opmærksom på, at du ikke også kan søge om lønkompensation under andre kompensationsordninger, herunder 'Midlertidig lønkompensation for lønmodtagere på det private arbejdsmarked' til samme del af lønudgiften. Hvis du har, eller tænker på, at søge puljen for lønkompensation, skal du fraregne denne kompensation i din ansøgning.
  • Som arrangør må du ikke påberåbe dig force majeure over for eventuelle leverandører og lignende.

Ordningen er åben for ansøgninger på virk.dk.

Se også: Sport og Underholdning - Planlægning af reaktion på COVID-19

Kontakt os

Ulrik Ræbild

Ulrik Ræbild

Partner, PwC Denmark

Tlf: 2141 6155

Leif Ulbæk Jensen

Leif Ulbæk Jensen

Partner, statsaut. revisor, PwC Denmark

Tlf: 2373 2160

Følg PwC